V Powiatowe Zawody w Ratownictwie Medycznym

 

 

22 października 2011r. w Ostrowie Wlkp. odbyły się V Powiatowe Zawody w Ratownictwie Medycznym. Na starcie stanęło 10 zespołów OSP z naszego powiatu.

 

Drużyna reprezentująca naszą jednostkę zajęła w nich III miejsce.

 

Wynik uzyskany przez naszych druhów mógłby cieszyć, zwłaszcza w kontekście udziału w drużynie całkiem nowych członków, gdyby nie fakt, że w poprzednich 3 edycjach zawodów nasza drużyna zajmowała 1 miejsce.

 

Tym razem 1 miejsce było również w zasięgu drużyny, jednak to jak oceniali wykonywane zadania niektórzy „sędziowie” pozostawia wiele do życzenia.

 

Chciałem podzielić się w tym miejscu kilkoma spostrzeżeniami, mając nadzieję, że będą to czytać również organizatorzy i oceniające nas osoby.

 

Organizacja takiego typu zawodów i sposób ich oceniania powinien być nastawiony na możliwość zaprezentowania startującym zespołom umiejętności działania podczas hipotetycznych sytuacji. Mając na myśli działanie, chodzi mi o działanie, a nie o opowiadanie jak to działanie powinno przebiegać. Jedynie takie podejście może oddzielić dobrze przygotowanych teoretycznie od dobrze przygotowanych praktycznie. Mija się z celem wyznaczanie czasu na wykonanie ćwiczenia, jeśli nie egzekwuje się wykonywania przez startujących czynności związanych z zadaniem. Przecież wykonanie ich lub nie czy też ich poprawność powinna być przedmiotem oceny. Każdy dobrze przygotowany teoretycznie może udzielić prawidłowego opisu sposobu w jaki daną czynność powinno się wykonać, ale niekoniecznie zdoła ją prawidłowo wykonać w wyznaczonym przez regulamin czasie.

Takie podejście jest wykładnikiem oceny drużyn podczas większości tego typu zawodów, łącznie z zawodami wojewódzkimi.