Trochę o naszym położeniu

Skalmierzyce, to wieś o charakterze miejskim, licząca około 4 tysięcy mieszkańców, tworząca zespół, wraz z miastem Nowe Skalmierzyce, położna w północno-wschodniej części powiatu ostrowskiego, w województwie wielkopolskim. Siedziba Urzędu Miasta i gminy Nowe Skalmierzyce. Miejscowości tworzące zespół są silnie ze sobą powiązane, postępująca urbanizacja zatarła granicę między nimi - razem liczą około 10 tysięcy mieszkańców.


Widok na Nowe Skalmierzyce i Skalmierzyce z "lotu ptaka"

Działania naszej jednostki obejmują obszar całej gminy, który liczy około 12,5 tys. ha, na którym zamieszkuje ponad 15,2 tys. mieszkańców.  Zdarzają się również sytuacje, w których to, jesteśmy również dysponowani  poza granice naszej gminy.

14 września 2009 roku, oddano do użytku obwodnicę dla drogi krajowej nr 25 Skalmierzyce - Kalisz. Przez wieś przechodzi linia kolejowa nr 14, Łódź Kaliska - Forst. W potocznym użyciu jest wymawiana nazwa Stare Skalmierzyce - dla odróżnienia od sąsiednich Nowych Skalmierzyc.


Oficjalne otwarcie obwodnicy Skalmierzyce - Kalisz
fot. Życie Kalisza

Położenie pomiędzy Ostrowem i Kaliszem wyznacza Skalmierzycom specjalną rolę, także w łagodzeniu ewentualnych konfliktów (główna ulica Skalmierzyc jest podzielona na dwie części: od strony Kalisza nosi nazwę Kaliskiej, od strony Ostrowa - Ostrowskiej). Jako ciekawostkę, można napisać, że Skalmierzyce są (od 30 grudnia 1999) jedną z dwóch wsi w Polsce (jedyną niegminną) będącą siedzibą gminy miejsko-wiejskiej (na obszarze gminy znajduje się miasto Nowe Skalmierzyce). Drugą wsią tego typu jest Święta Katarzyna (gminną).

 

Nasi członkowie

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalmierzycach ogółem liczy 119 członków.
W skład której wchodzi:

 • członków wspierających - 16
 • członków honorowych - 22
 • członków czynnych - 54
 • członków Kobiecej Drużyny Pożarniczej - 7
 • członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych - 10 chłopców i 10 dziewcząt

 

Jednostka
Operacyjno - Techniczna

W roku 2006 uchwałą zarządu OSP Skalmierzyce powołana została Jednostka Operacyjno - Techniczna kategorii pierwszej ( JOT 1 ). W jej skład wchodzi 41 strażaków - ratowników, specjalnie przeszkolonych w różnych specjalnościach, na potrzeby tej jednostki:

 • 41 strażaków z ukończonym kursem ( strażak - ratownik ),
 • 16 ratowników z kursem medycznych,
 • 11 osób po ukończonym kursie dowódców,
 • 6 kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C, wraz z ukończonym kursem na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych,
 • 13 operatorów sprzętu,
 • 5 osoby po kursie pilarza.

Jednostka nasza, w czasie działań ratowniczych ma do dyspozycji następujący sprzęt:
 • samochód bojowy marki Jelcz GCBA 6/32,
 • samochód bojowy marki Star/Man GBA 2,5/23,
 • samochód specjalny marki Ford Transit SLRt,
 • pojazd specjalny (przyczepa oddymiająca).

Samochody te są wyposażone w sprzęt do ratownictwa drogowego, takich jak:
 • nożyco - rozpierak LUCAS,
 • piła do cięcia betonu i stali STIHL,
 • piły łańcuchowe do drewna STIHL,
 • torby PSP-R1,
 • deski ratownicze IRON DUCK,
 • szyny Kramera,
 • kamizelka Kendrick'a,
 • agregat wysokociśnieniowa (zbiornik 200 l.),
 • maszty z oświetleniem, wraz z agregatami prądotwórczymi
 • pompy szlamowe
 • pompę pływającą