W sobotę 13 marca, o godzinie 1847 Ochotnicza Straż Pożarna w Skalmierzycach została zadysponowana do pożaru drewnianej altanki na ogródkach działkowych w miejscowości Nowe Skalmierzyce. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu z jednostki OSP Skalmierzyce jako pierwszego stwierdzono, że pożarem objęte są dwie budowle wraz z gołębnikiem.

Dojazd do objętych ogniem altanek był znacznie utrudniony ponieważ ścieżka była bardzo wąska i podmokła. Strażacy podczas opuszczania samochodu gaśniczego, usłyszeli wybuch butli z gazem. Część druhów pobiegła natychmiast zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a część rozwinęła linię gaśniczą i podała prąd wody w natarciu na palące się altanki.

Dzięki informacji od znajomego strażaka, okazało się, że na pomoc jedzie zastęp z JRG2 w Kaliszu. Zawodowcy zasili zbiornik wodny GBA ze Skalmierzyc. Dowódca sekcji - Kuba Byzia poprosił jednak o jeszcze jeden samochód z OSP Skalmierzyce.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu wody w natarciu na palące się dwa budynki, schładzaniu małej butli z gazem, oraz na częściowej rozbiórce budynków, które zagrażały zawaleniem. Przyczyną powstania pożaru było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej.

Siły i środki:

• Star/Man 2,5/23 GBA z OSP Skalmierzyce,
  • Jelcz 6/32 GCBA z OSP Skalmierzyce,
  • Man 5/32 GCBA z JRG2 Kalisz,
  • Pogotowie energetyczne,
  • Radiowóz policyjny.

Kliknij, aby otworzyć!

Poprawiony (poniedziałek, 12 kwietnia 2010 19:55)