Wyciek substancji niebezpiecznej z rozerwanej beczki

Dnia 27 października ok. godz. 9.10 otrzymaliśmy zgłoszenie o powstałym wycieku substancji niebezpiecznej w jednej z firm na terenie gminy. Podczas zdarzenia obrażeń doznał jeden z pracowników.

Zadysponowane zostały dwa samochody gaśnicze (GBA 2,5/23 i GCBA 6/32) z naszej jednostki oraz następujące siły z PSP: SRChem, GCBA 5/32,  SLRt 2,5/16 z JRG PSP Ostrów Wlkp., SLRChem, GCBA 5/32 z JRG2 PSP Kalisza także karetka pogotowia.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia przez pierwszy zastęp z OSP Skalmierzyce zostały podjęte działanie mające na celu zminimalizować rozprzestrzenienie się substancji w powietrzu. W tym celu zostały postawione dwie kurtyny wodne. Część ratowników przydzielona została do udzielenia pomocy przedmedycznej poszkodowanemu operatorowi wózka widłowego, który doznał złamania nogi i stłuczenia głowy.

 

Przybyłe na miejsce zdarzenia, po kilkunastu minutach, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego otrzymuje zadanie ograniczenia rozlewiska.

Przybyła grupa operacyjna zapoznaje się z sytuacją, analizie poddane zostają obecne na miejscu zdarzenia SIS oraz zaopatrzenie wodne na terenie zakładu.

Na uszkodzoną beczkę założony zostaje bandaż uszczelniający, a rozlewisko zostaje ograniczone.

Podjęta zostaje decyzja o przygotowaniu się do przepompowania pozostałej substancji z uszkodzonej beczki do pojemników zastępczych – zadanie przydzielone jednostkom z KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim. Jednostki PSP z KP PSP w Kaliszu otrzymują zadanie przygotowania się do przepompowania substancji z sąsiedniej beczki, która uległa odkształceniu.

Cała akcja trwała ok. 1.5 godziny.

Na szczęście były to tyko ćwiczenia, które miały sprawdzić poprawność prowadzenia działań w stosunku do zdarzenia chemicznego oraz gotowości bojowej jednostek OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego tj. OSP Skalmierzyce.

Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!
Kliknij, aby otworzyć!